HIF3BA-16D-2.54R(63)
Manufacturer Part Number:
HIF3BA-16D-2.54R(63)
Manufacturer/Brand:
Hirose Electric Co Ltd
Part of Description:
CONN SOCKET 16POS IDC 28AWG GOLD
Manufacturer :
Hirose Electric Co Ltd
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Cable Termination :
IDC
Color :
Black
Connector Type :
Socket
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
7.87µin (0.200µm)
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Features :
Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)
Wire Gauge :
28 AWG