P25E-050S-EA
Manufacturer Part Number:
P25E-050S-EA
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
CONN RCPT 50POS IDC 30AWG GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Cable Termination :
IDC
Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Female Socket
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Features :
Feed Through
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
Wire Gauge :
30 AWG