P25LE-040S-DA
Manufacturer Part Number:
P25LE-040S-DA
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
CONN SOCKET 40POS IDC 30AWG GOLD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Cable Termination :
IDC
Color :
Brown
Connector Type :
Socket
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Outer Shroud Contact
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
Features :
Feed Through, Strain Relief
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
Wire Gauge :
30 AWG