HW-01-12-T-S-552-217
- Manufacturer Part Number:
- HW-01-12-T-S-552-217
- Manufacturer/Brand:
- Samtec Inc.
- Part of Description:
- CONN HDR 1POS STACK T/H
- Manufacturer :
- Samtec Inc.
- Product Category :
- Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- Color :
- Black
- Contact Finish - Post (Mating) :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
- Length - Overall Pin :
- 1.030" (26.162mm)
- Length - Post (Mating) :
- 0.261" (6.629mm)
- Length - Stack Height :
- 0.552" (14.021mm)
- Length - Tail :
- 0.217" (5.512mm)