HW-01-08-TM-D-311-110
Manufacturer Part Number:
HW-01-08-TM-D-311-110
Manufacturer/Brand:
Samtec Inc.
Part of Description:
CONN HDR 2POS STACK T/H
Manufacturer :
Samtec Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.109" (2.769mm)
Length - Stack Height :
0.311" (7.899mm)
Length - Tail :
0.110" (2.800mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2
Number of Rows :
2
Pitch :
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)