FW-05-05-F-D-264-160
- Manufacturer Part Number:
- FW-05-05-F-D-264-160
- Manufacturer/Brand:
- Samtec Inc.
- Part of Description:
- CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD
- Manufacturer :
- Samtec Inc.
- Product Category :
- Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- Color :
- Black
- Contact Finish - Post (Mating) :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
- 3.00µin (0.076µm)
- Length - Overall Pin :
- 0.424" (10.770mm)
- Length - Post (Mating) :
- 0.160" (4.064mm)
- Length - Stack Height :
- 0.264" (6.706mm)
- Length - Tail :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 10
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing :
- 0.050" (1.27mm)