BSTS-112-D-A-16-H-353-LF
- Manufacturer Part Number:
- BSTS-112-D-A-16-H-353-LF
- Manufacturer/Brand:
- Major League Electronics
- Part of Description:
- .100 Header
- Manufacturer :
- Major League Electronics
- Product Category :
- Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- Color :
- Black
- Contact Finish - Post (Mating) :
- Gold
- Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
- 30.0µin (0.76µm)
- Length - Overall Pin :
- 0.630" (16.000mm)
- Length - Post (Mating) :
- 0.167" (4.242mm)
- Length - Stack Height :
- 0.353" (8.966mm)
- Length - Tail :
- 0.110" (2.794mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 24
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing :
- 0.100" (2.54mm)