BSTC-225-D-060-02-T-185-LF
- Manufacturer Part Number:
- BSTC-225-D-060-02-T-185-LF
- Manufacturer/Brand:
- Major League Electronics
- Part of Description:
- .079 Header
- Manufacturer :
- Major League Electronics
- Product Category :
- Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- Color :
- Black
- Contact Finish - Post (Mating) :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
- Length - Overall Pin :
- 0.323" (8.200mm)
- Length - Post (Mating) :
- 0.078" (1.981mm)
- Length - Stack Height :
- 0.185" (4.700mm)
- Length - Tail :
- 0.060" (1.524mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 50
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.079" (2.00mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing :
- 0.079" (2.00mm)