2012-1X02G00S-2.8-8.1-16B
- Manufacturer Part Number:
- 2012-1X02G00S-2.8-8.1-16B
- Part of Description:
- PIN HEADER, SINGLE ROW, 2 PIN, S
- Length - Overall Pin :
- 0.630" (16.000mm)
- Length - Post (Mating) :
- 0.319" (8.100mm)
- Length - Stack Height :
- 0.201" (5.100mm)
- Length - Tail :
- 0.110" (2.800mm)
- Number of Positions :
- 2
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)