JW-11-04-T-S-450-250
- Manufacturer Part Number:
- JW-11-04-T-S-450-250
- Manufacturer/Brand:
- Samtec Inc.
- Part of Description:
- CONN HDR 11POS 0.156 STACK T/H
- Manufacturer :
- Samtec Inc.
- Product Category :
- Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- Color :
- Black
- Contact Finish - Post (Mating) :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
- Length - Overall Pin :
- 0.990" (25.146mm)
- Length - Post (Mating) :
- 0.250" (6.350mm)
- Length - Stack Height :
- 0.450" (11.430mm)
- Length - Tail :
- 0.090" (2.286mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 11
- Number of Rows :
- 1
- Pitch :
- 0.156" (3.96mm)