ZW-02-07-T-S-375-055
- Manufacturer Part Number:
- ZW-02-07-T-S-375-055
- Manufacturer/Brand:
- Samtec Inc.
- Part of Description:
- CONN BRD STACK .100" 2POS
- Manufacturer :
- Samtec Inc.
- Product Category :
- Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- Color :
- Black
- Contact Finish - Post (Mating) :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
- Length - Overall Pin :
- 0.430" (10.922mm)
- Length - Post (Mating) :
- Length - Stack Height :
- 0.375" (9.525mm)
- Length - Tail :
- 0.055" (1.400mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 2
- Number of Rows :
- 1
- Pitch :
- 0.100" (2.54mm)