P50-060P-R1-EA
- Manufacturer Part Number:
- P50-060P-R1-EA
- Part of Description:
- CONN PLUG 60POS VERT GOLD
- Product Category :
- Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- Connector Type :
- Plug, Center Strip Contacts
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 10.0µin (0.25µm)
- Features :
- Board Lock, Flange
- Height Above Board :
- 0.421" (10.70mm)
- Mated Stacking Heights :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 60
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)