P50-160S-R1-EA
- Manufacturer Part Number:
- P50-160S-R1-EA
- Part of Description:
- CONN SOCKET 160POS VERT GOLD
- Connector Type :
- Socket, Outer Shroud Contacts
- Features :
- Board Lock, Flange
- Height Above Board :
- 0.421" (10.70mm)
- Mated Stacking Heights :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)