P50-068S-RR1-EA
- Manufacturer Part Number:
- P50-068S-RR1-EA
- Part of Description:
- CONN SOCKET 68POS R/A GOLD
- Product Category :
- Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- Connector Type :
- Socket, Outer Shroud Contacts
- Features :
- Board Lock, Flange
- Height Above Board :
- 0.275" (6.99mm)
- Mated Stacking Heights :
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 68
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)