P50-040SG-S1-TGF
- Manufacturer Part Number:
- P50-040SG-S1-TGF
- Part of Description:
- CONN SOCKET 40POS VERT GOLD
- Connector Type :
- Socket, Outer Shroud Contacts
- Contact Finish Thickness :
- 2.00µin (0.051µm)
- Features :
- Ground Pin
- Height Above Board :
- 0.441" (11.20mm)
- Pitch :
- 0.050" (1.27mm)