BBAF-040G1125NDLI-B
Manufacturer Part Number:
BBAF-040G1125NDLI-B
Manufacturer/Brand:
SUPERIOR TECH
Part of Description:
PLUG BTB 0.5MM PITCH - 40 POS SM
Manufacturer :
SUPERIOR TECH
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Board Guide
Height Above Board :
0.049" (1.25mm)
Mated Stacking Heights :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.020" (0.50mm)