BACA-012G1140NWLI-B
Manufacturer Part Number:
BACA-012G1140NWLI-B
Manufacturer/Brand:
SUPERIOR TECH
Part of Description:
RECEPTACLE BTB 0.8MM PITCH - 12
Manufacturer :
SUPERIOR TECH
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Features :
Board Guide, Solder Retention
Height Above Board :
0.055" (1.40mm)
Mated Stacking Heights :
3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
12
Number of Rows :
2
Pitch :
0.031" (0.80mm)