AX01R140VADBR500
- Manufacturer Part Number:
- AX01R140VADBR500
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN RIGID SIDE STR 140 POS
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- Connector Type :
- Plug, Outer Shroud Contacts
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 4.00µin (0.100µm)
- Features :
- Board Guide, Solder Retention
- Height Above Board :
- 0.339" (8.60mm)
- Mated Stacking Heights :
- 10mm, 16mm, 22mm
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 140
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.025" (0.64mm)