2345-C30TD1T
Manufacturer Part Number:
2345-C30TD1T
Manufacturer/Brand:
Oupiin
Part of Description:
FFC/FPC SOCKET, .5MM PITCH, 30 P
Manufacturer :
Oupiin
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Locking Feature :
Slide Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
30
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V