CF16101M0R0-NH
- Manufacturer Part Number:
- CF16101M0R0-NH
- Manufacturer/Brand:
- Cvilux USA
- Part of Description:
- CF16 SERIES 1.00MM(.039") LIF TO
- Manufacturer :
- Cvilux USA
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Cable End Type :
- Straight, Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Vertical - 1 Sided
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Features :
- Low Insertion Force (LIF), Pick and Place Cap
- FFC, FCB Thickness :
- 0.29mm ~ 0.34mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.205" (5.20mm)
- Housing Material :
- Thermoplastic, Halogen Free
- Locking Feature :
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 10
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Pitch :
- 0.039" (1.00mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 100V