CF20041D0R0-NH
- Manufacturer Part Number:
- CF20041D0R0-NH
- Manufacturer/Brand:
- Cvilux USA
- Part of Description:
- CF20 SERIES 0.50MM(.020") ZIF SI
- Manufacturer :
- Cvilux USA
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Thermoplastic, Halogen Free
- Cable End Type :
- Straight
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Bottom
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Features :
- Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.079" (2.00mm)
- Housing Material :
- Thermoplastic, Halogen Free
- Locking Feature :
- Slide Lock
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 4
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 50V