FFC2B35-40-G
- Manufacturer Part Number:
- FFC2B35-40-G
- Part of Description:
- 40W,0.5MM FFC CON,R/A,BOTTOM CON
- Actuator Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Cable End Type :
- Straight, Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Bottom
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Height Above Board :
- 0.079" (2.00mm)
- Housing Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Locking Feature :
- Flip Lock
- Number of Positions :
- 40
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Voltage Rating :
- 50V