FFC2B28-16-G
- Manufacturer Part Number:
- FFC2B28-16-G
- Part of Description:
- 16W,0.5MM FFC CON,R/A,DUAL CONT,
- Actuator Material :
- Thermoplastic
- Cable End Type :
- Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Top and Bottom
- Contact Material :
- Copper Alloy
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Height Above Board :
- 0.039" (1.00mm)
- Housing Material :
- Thermoplastic
- Locking Feature :
- Flip Lock, Backlock
- Number of Positions :
- 16
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Voltage Rating :
- 30V