FFC2A32-10-T
- Manufacturer Part Number:
- FFC2A32-10-T
- Manufacturer/Brand:
- GCT
- Part of Description:
- 10W, 0.5MM, FFC CON, VERT, H4.25
- Manufacturer :
- GCT
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Cable End Type :
- Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Vertical - 1 Sided
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Features :
- Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.167" (4.25mm)
- Housing Material :
- Liquid Crystal Polymer (LCP)
- Locking Feature :
- Slide Lock
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 10
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 30V