FFC2B28-12-G
- Manufacturer Part Number:
- FFC2B28-12-G
- Manufacturer/Brand:
- GCT
- Part of Description:
- 12W,0.5MM FFC CON,R/A,DUAL CONT,
- Manufacturer :
- GCT
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Thermoplastic
- Cable End Type :
- Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Top and Bottom
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Material :
- Copper Alloy
- Features :
- Solder Retention
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.039" (1.00mm)
- Housing Material :
- Thermoplastic
- Locking Feature :
- Flip Lock, Backlock
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 12
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 30V