R-CX-1001-12
- Manufacturer Part Number:
- R-CX-1001-12
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- RG400 SMA(M) - SMAR/A(M) 1'
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Coaxial Cables (RF)
- 1st Connector :
- SMA Plug
- 1st Connector Mounting Feature :
- 1st Connector Mounting Type :
- 1st Contact Gender :
- Male
- 2nd Connector :
- SMA Plug, Right Angle
- 2nd Connector Mounting Feature :
- 2nd Connector Mounting Type :
- 2nd Contact Gender :
- Male
- Cable Impedance :
- Cable Type :
- RG-400
- Color :
- Tan
- Connector Impedance :
- Features :
- Shielded
- Frequency - Max :
- 12.4 GHz
- Ingress Protection :
- Length :
- 12.00" (304.80mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 165°C
- Overall Impedance :
- 50 Ohms