R-CX-1201-96
- Manufacturer Part Number:
- R-CX-1201-96
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- RG-188A BNC(M) - BNCR/A(M) 8'
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Coaxial Cables (RF)
- 1st Connector :
- BNC Plug
- 1st Connector Mounting Feature :
- 1st Connector Mounting Type :
- 1st Contact Gender :
- Male
- 2nd Connector :
- BNC Plug, Right Angle
- 2nd Connector Mounting Feature :
- 2nd Connector Mounting Type :
- 2nd Contact Gender :
- Male
- Cable Impedance :
- 50 Ohms
- Cable Type :
- RG-188A
- Color :
- White
- Connector Impedance :
- 50 Ohms
- Features :
- Shielded
- Frequency - Max :
- 4 GHz
- Ingress Protection :
- Length :
- 96.0" (2.4m) 8.0'
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Overall Impedance :
- 50 Ohms