292FST.SMPF.N.XS
- Manufacturer Part Number:
- 292FST.SMPF.N.XS
- Manufacturer/Brand:
- Taoglas Limited
- Part of Description:
- TAOGLAS 2.92 TO SMP(F) MMWAVE AD
- Manufacturer :
- Taoglas Limited
- Product Category :
- Coaxial Connector (RF) Adapters
- Adapter Series :
- SMP to 2.92mm
- Adapter Type :
- Jack to Jack
- Center Contact Plating :
- Gold
- Center Gender :
- Female to Female
- Conversion Type :
- Between Series
- Convert From (Adapter End) :
- SMP Jack, Female Socket
- Convert To (Adapter End) :
- 2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
- Fastening Type :
- Threaded, Threaded
- Features :
- Frequency - Max :
- 40 GHz
- Impedance :
- 50Ohm