ADP-2.4F-2.92F
- Manufacturer Part Number:
- ADP-2.4F-2.92F
- Manufacturer/Brand:
- Linx Technologies Inc.
- Part of Description:
- 2.4 MM JACK (FEMALE SOCKET) TO 2
- Manufacturer :
- Linx Technologies Inc.
- Product Category :
- Coaxial Connector (RF) Adapters
- Adapter Series :
- 2.4mm to 2.92mm
- Adapter Type :
- Jack to Jack
- Center Contact Plating :
- Gold
- Center Gender :
- Female to Female
- Conversion Type :
- Same Series
- Convert From (Adapter End) :
- 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket
- Convert To (Adapter End) :
- 2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
- Fastening Type :
- Threaded, Threaded
- Features :
- Frequency - Max :
- 40 GHz
- Impedance :
- 50Ohm