R-CX-1102-24
- Manufacturer Part Number:
- R-CX-1102-24
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- RG58C N-TYPE(F) - N-TYPE(F) 2'
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Coaxial Cables (RF)
- 1st Connector :
- N-Type Jack
- 1st Connector Mounting Feature :
- Bulkhead - Front Side Nut
- 1st Connector Mounting Type :
- Panel Mount
- 1st Contact Gender :
- Female
- 2nd Connector :
- N-Type Jack
- 2nd Connector Mounting Feature :
- Bulkhead - Front Side Nut
- 2nd Connector Mounting Type :
- Panel Mount
- 2nd Contact Gender :
- Female
- Cable Impedance :
- Cable Type :
- RG-58C
- Color :
- Black
- Connector Impedance :
- Features :
- Shielded
- Frequency - Max :
- 1 GHz
- Ingress Protection :
- Length :
- 24.00" (609.60mm)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 80°C
- Overall Impedance :
- 50 Ohms