2MJ-0101A120
- Manufacturer Part Number:
- 2MJ-0101A120
- Manufacturer/Brand:
- Singatron Enterprises Co Ltd
- Part of Description:
- CONN RCPT FMALE MINI DIN 3P SLDR
- Manufacturer :
- Singatron Enterprises Co Ltd
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- Color :
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Contact Finish - Mating :
- Current Rating (Amps) :
- 1A, 2A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Material Flammability Rating :
- Mounting Feature :
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 3
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Orientation :
- Keyed
- Primary Material :
- Plastic
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Shell Finish :
- Shell Material :
- Polybutylene Terephthalate (PBT)
- Shell Size - Insert :
- Mini DIN
- Shell Size, MIL :
- Shielding :
- Shielded
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 100VAC, 24VDC