K20K0C-P05LFG0-500S
- Manufacturer Part Number:
- K20K0C-P05LFG0-500S
- Manufacturer/Brand:
- ODU
- Part of Description:
- CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
- Manufacturer :
- ODU
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- 0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
- Color :
- Silver
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Current Rating (Amps) :
- 7.5A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Backshell, Strain Relief
- Ingress Protection :
- IP68 - Dust Tight, Waterproof
- Material Flammability Rating :
- Mounting Feature :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 5
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 120°C