820B003-173L401
Manufacturer Part Number:
820B003-173L401
Manufacturer/Brand:
NorComp Inc.
Part of Description:
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
NorComp Inc.
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.130" ~ 0.165" (3.30mm ~ 4.20mm)
Color :
Black, Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
8A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell, Strain Relief
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 200°C
Orientation :
Keyed
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
400V