858-004-10SRSS4
Manufacturer Part Number:
858-004-10SRSS4
Manufacturer/Brand:
NorComp Inc.
Part of Description:
M12 4P A-CODE MALE SS SHELL, SS
Manufacturer :
NorComp Inc.
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.394" (10.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
4A
Fastening Type :
Threaded
Features :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
4
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Orientation :
A
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Size - Insert :
M12-4
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
250V