860-012-213R004
Manufacturer Part Number:
860-012-213R004
Manufacturer/Brand:
NorComp Inc.
Part of Description:
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD SLDR
Manufacturer :
NorComp Inc.
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
1.5A
Fastening Type :
Threaded
Features :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Orientation :
A
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
M12-12
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder
Voltage Rating :
30V