11072M-12-2-1-1
- Manufacturer Part Number:
- 11072M-12-2-1-1
- Manufacturer/Brand:
- CNC Tech
- Part of Description:
- CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
- Manufacturer :
- CNC Tech
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- Color :
- Silver
- Connector Type :
- Receptacle, Male Pins
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Current Rating (Amps) :
- 1.5A
- Fastening Type :
- Threaded
- Features :
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Feature :
- Bulkhead - Front Side Nut
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Positions :
- 12
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 100°C
- Orientation :
- A
- Primary Material :
- Metal
- Product Status :
- Active
- Shell Finish :
- Nickel
- Shell Material :
- Copper Alloy
- Shell Size - Insert :
- M12-12
- Shell Size, MIL :
- Shielding :
- Unshielded
- Termination :
- Solder Cup
- Voltage Rating :
- 30V