BC-CGP-112610
- Manufacturer Part Number:
- BC-CGP-112610
- Manufacturer/Brand:
- Boxco
- Part of Description:
- BOX PC GRAY 10.236"L X 4.331"W
- Manufacturer :
- Boxco
- Product Category :
- Boxes
- Area (L x W) :
- 44.3in² (286cm²)
- Color :
- Light Gray
- Container Type :
- Box
- Design :
- Hinged Door, Stainless Steel Latch
- Features :
- Flame Retardant, Hinged, Latches, Lockable, Sealing Gasket
- Height :
- 3.937" (100.00mm)
- Material :
- Plastic, Polycarbonate/Fiberglass
- Material Flammability Rating :
- UL94 5VA, UL94 V-0, UL94 HB
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- IP66, IP67, NEMA 4X,6, UL 508A
- Size / Dimension :
- 10.236" L x 4.331" W (260.00mm x 110.00mm)
- Thickness :
- 0.126" (3.20mm)