A20H16ALP
Manufacturer Part Number:
A20H16ALP
Manufacturer/Brand:
Hoffman Enclosures, Inc.
Part of Description:
JUNCTION BOX STEEL 20"L X 16"W
Manufacturer :
Hoffman Enclosures, Inc.
Product Category :
Boxes
Area (L x W) :
320in² (2065cm²)
Color :
Gray
Container Type :
Junction Box
Design :
Hinged Door, Lid
Features :
Sealing Gasket, Wall Mount
Height :
5.984" (152.00mm)
Material :
Metal, Steel
Material Flammability Rating :
Product Status :
Active
Ratings :
IP66, NEMA 3,4,12,13, UL-508A
Size / Dimension :
20.000" L x 15.984" W (508.00mm x 406.00mm)