APS26-LP175255-800mAh
Manufacturer Part Number:
APS26-LP175255-800mAh
Manufacturer/Brand:
AUTEC POWER SYSTEMS
Part of Description:
BATTERYPOWER SUPPLY, RECHARGEAB
Manufacturer :
AUTEC POWER SYSTEMS
Product Category :
Battery Packs
Battery Cell Size :
Battery Chemistry :
Capacity :
750mAh
Number of Cells :
5
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Rechargeability :
Yes
Size / Dimension :
10.04" L x 0.57" W x 1.99" H (255.0mm x 14.5mm x 50.5mm)
Structure :
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Voltage - Rated :
18.5 V