P-120SCJSL5X2
- Manufacturer Part Number:
- P-120SCJSL5X2
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic - ATG
- Part of Description:
- BATTERY PACK NICAD 12V 4/5 SC
- Manufacturer :
- Panasonic - ATG
- Product Category :
- Battery Packs
- Battery Cell Size :
- 4/5SC
- Battery Chemistry :
- Nickel Cadmium
- Capacity :
- 1.2Ah
- Number of Cells :
- 10
- Product Status :
- Obsolete
- Rechargeability :
- Yes
- Size / Dimension :
- 1.81" L x 0.91" W x 6.69" H (46.0mm x 23.0mm x 170.0mm)
- Structure :
- Front to Back, 2 Rows x 5 Cells
- Termination Style :
- Solder Tab
- Voltage - Rated :
- 12 V