P-230SCSL3X1
Manufacturer Part Number:
P-230SCSL3X1
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
BATTERY PACK NICAD 3.6V L-SC
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Battery Packs
Battery Cell Size :
L-SC
Battery Chemistry :
Nickel Cadmium
Capacity :
2.3Ah
Number of Cells :
3
Product Status :
Obsolete
Rechargeability :
Yes
Size / Dimension :
0.91" L x 0.91" W x 5.91" H (23.0mm x 23.0mm x 150.0mm)
Structure :
Front to Back, 1 Row x 3 Cells
Termination Style :
Solder Tab
Voltage - Rated :
3.6 V