L37A78-3-2-2WX
Manufacturer Part Number:
L37A78-3-2-2WX
Manufacturer/Brand:
Dantona Industries
Part of Description:
BATTERY PACK LI-ION 3.7V 18650
Manufacturer :
Dantona Industries
Product Category :
Battery Packs
Battery Cell Size :
18650
Battery Chemistry :
Lithium-Ion
Capacity :
7.8Ah
Number of Cells :
3
Product Status :
Active
Rechargeability :
Yes
Size / Dimension :
2.10" L x 0.07" W x 2.70" H (53.3mm x 17.8mm x 68.6mm)
Structure :
Side to Side, 1 Row x 3 Cells
Termination Style :
Wire Leads with Connector
Voltage - Rated :
3.7 V