L148A52-8-12-2W
- Manufacturer Part Number:
- L148A52-8-12-2W
- Manufacturer/Brand:
- Dantona Industries
- Part of Description:
- DANTONA INDUSTRIES 14.8 VOLT 520
- Manufacturer :
- Dantona Industries
- Product Category :
- Battery Packs
- Battery Cell Size :
- Battery Chemistry :
- Lithium-Ion
- Capacity :
- 5.2Ah
- Number of Cells :
- 8
- Product Status :
- Active
- Rechargeability :
- Yes
- Size / Dimension :
- 2.80" L x 2.80" W x 2.70" H (71.1mm x 71.1mm x 68.6mm)
- Structure :
- Side to Side, 2 Rows x 4 Cells
- Termination Style :
- Wire Leads
- Voltage - Rated :
- 14.8 V