BCC1200-1121-LI
- Manufacturer Part Number:
- BCC1200-1121-LI
- Manufacturer/Brand:
- AUTEC POWER SYSTEMS
- Part of Description:
- Industrial Battery Charger, Powe
- Manufacturer :
- AUTEC POWER SYSTEMS
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- 12V
- Battery Chemistry :
- Charge Current - Max :
- 50A
- Charge Time :
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Cells :
- Power - Max :
- 1.2kW
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Size / Dimension :
- 13.11" L x 6.89" W x 3.54" H (333.00mm x 175.00mm x 90.00mm)
- Termination Style :
- IEC 320-C14
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 100 ~ 264VAC
- Voltage - Nominal :
- 12V