PB-120P-54C
Manufacturer Part Number:
PB-120P-54C
Manufacturer/Brand:
MEAN WELL USA Inc.
Part of Description:
BATT CHARGER ENCLOSED 55.2V 2.2A
Manufacturer :
MEAN WELL USA Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
54V
Battery Chemistry :
Lead Acid
Charge Current - Max :
2.2A
Charge Time :
Features :
LED Indicator
Mounting Type :
Desktop
Number of Cells :
1
Power - Max :
121.44W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Termination Style :
DIN, 3 Pin
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
88 ~ 132VAC, 176 ~ 264VAC
Voltage - Nominal :
55.2V