TP-SC48-60-MPPT
Manufacturer Part Number:
TP-SC48-60-MPPT
Manufacturer/Brand:
Tycon Systems Inc.
Part of Description:
BATT CHARGER SOLAR 60A
Manufacturer :
Tycon Systems Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
12V/24V/36V/48V
Battery Chemistry :
Lead Acid, Lithium-Ion
Charge Current - Max :
60A
Charge Time :
Features :
LED Indicator, Multiple Charge Modes
Mounting Type :
Desktop
Number of Cells :
1
Power - Max :
800W, 1600W, 2400W, 3200W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
11.00" L x 8.00" W x 3.70" H (279.40mm x 203.20mm x 93.98mm)
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Solar Charger
Voltage - Input :
150V