LXN1240-6M1
Manufacturer Part Number:
LXN1240-6M1
Manufacturer/Brand:
Bel Power Solutions
Part of Description:
BATT CHRGR ENCLOSED 27.3V 16.8A
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
24V
Battery Chemistry :
Lead Acid
Charge Current - Max :
16.8A
Charge Time :
Features :
LED Indicator
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Cells :
1
Power - Max :
458W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.64" L x 4.47" W x 5.43" H (194.00mm x 113.60mm x 138.00mm)
Termination Style :
Terminal Block
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 264VAC
Voltage - Nominal :
27.3V