BVW241250003A
Manufacturer Part Number:
BVW241250003A
Manufacturer/Brand:
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Part of Description:
BATT CHARGER DESKTOP 24V 1.25A
Manufacturer :
Product Category :
Battery Chargers
Battery Cell Size :
24V
Battery Chemistry :
Lead Acid
Charge Current - Max :
1.25A
Charge Time :
Features :
LED Indicator
Mounting Type :
Desktop
Number of Cells :
1
Power - Max :
37W
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
5.08" L x 3.03" W x 1.57" H (129.00mm x 77.00mm x 40.00mm)
Termination Style :
2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. Female
Type :
Desktop
Voltage - Input :
100 ~ 240VAC
Voltage - Nominal :
24V