GV-5-PB-12V
- Manufacturer Part Number:
- GV-5-PB-12V
- Manufacturer/Brand:
- Genasun
- Part of Description:
- 5A Solar Charger MPPT 12V Pb
- Manufacturer :
- Genasun
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- 12V
- Battery Chemistry :
- Lead Acid
- Charge Current - Max :
- 5A
- Charge Time :
- 2 Hrs
- Features :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Cells :
- 4
- Power - Max :
- 65W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 4.30" L x 2.20" W x 0.90" H (109.22mm x 55.88mm x 22.86mm)
- Termination Style :
- Terminal Block
- Type :
- Solar Charger
- Voltage - Input :
- 27V
- Voltage - Nominal :
- 12V