SCC30AFM
- Manufacturer Part Number:
- SCC30AFM
- Manufacturer/Brand:
- AIMS Power
- Part of Description:
- BATT CHRG SOLAR CHRG 12V/24V 30A
- Manufacturer :
- AIMS Power
- Product Category :
- Battery Chargers
- Battery Cell Size :
- Battery Chemistry :
- Charge Current - Max :
- 30A
- Charge Time :
- Features :
- Mounting Type :
- Wall Mount
- Number of Cells :
- Power - Max :
- 900W
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 6.60" L x 5.12" W x 1.80" H (167.64mm x 130.05mm x 45.72mm)
- Termination Style :
- Wire Leads
- Type :
- Solar Charger
- Voltage - Input :
- 55V
- Voltage - Nominal :
- 12V, 24V